2017 m. spalio 20 d. 15 val. Filologijos fakulteto K. Donelaičio auditorijoje vyks Taikomosios kalbotyros instituto mokslinis seminaras „Pasaulio vaizdas kalboje. Koncepto analizė“.

Pastaruoju metu vis plačiau pasaulio vaizdo tyrimai remiasi kalbos analize, nes kalboje yra užkoduota ne tik tautos kultūra, tapatybė, bet ir tai, kas vadinama mentalitetu, tautine psichologija. Rekonstruojant tautos, tam tikros kalbinės bendruomenės pasaulio ir savo vietos jame suvokimo būdą, turintį savo išraišką kalboje, kartu galima rekonstruoti ir jos vertybių sistemą. Tokie tyrimai yra tarpdalykinės disciplinos – etnolingvistikos – objektas, realizuojamas žodžių konceptų analize. Per koncepto analizę galima pažinti tautos mąstymą, savitumą, kaip tauta supranta „daiktą“, kaip visuomeniškai įtvirtinamos kalba ir kalbos vartojimu suvokiamos žinios apie pasaulį, kaip kategorizuojami jo reiškiniai, požymiai ir vertinimai.

Pranešėjai – monografijos „Vertybės lietuvio pasaulėvaizdyje“ autoriai:

• prof. dr. Kristina Rutkovska (etnolingvistinės definicijos metodologija, sisteminės koncepto dalies analizė);
  • prof. dr. Irena Smetonienė (teorinės koncepto analizės prielaidos, tekstinės ir sintetinės koncepto dalies analizė);
  • dr. Marius Smetona (apklausų tikslas, rengimas ir gautų duomenų analizė).