Kviečiame į semiotikos prof. Frederiko Stjernfelto (Aalborgo universitetas, Danija) paskaitą „Multimodal Propositions – Peirce's theory of Dicisigns“ spalio 26 d. (penktadienį) 15 val. J. Balkevičiaus aud. Paskaita ir diskusija vyks anglų kalba.

„Multimodal Propositions – Peirce's theory of Dicisigns“

Peirce's theory of propositions covers a much wider range than the ordinary focus upon assertions linguistically expressed. Defining propositions semiotically as signs which, at the same time, denotes and describes their object, he covers multimodal propositions involving pictures, diagrams, gestures etc. in addition to language. (Moderator: Prof. Henrik B. Andersen).

Daugiau informacijos apie profesoriaus vizitą Vilniuje rasi čia >