Registracija į Salų kalbotyros vasaros mokyklą

[English below]

Šių metų liepos 25-31 dienomis vyks Aštuonioliktoji Salų kalbotyros vasaros mokykla (Academia Grammaticorum Salensis Duodevigesima)

Mokykla bus organizuojama gyvai ir nuotoliniu būdu. Kviestiniai pranešėjai skaitys paskaitas iš kalbų tipologijos: dalyvaus Walter Bisang (Mainz), Matti Miestamo (Helsinki), Simone Mattiola (Bologna), Bernhard Wälchli (Stokholm) ir kiti.

Mokyklos metu taip pat vyks pagal projektą „Baltų kalbų veiksmažodis: gramemos, kategorijos, domenai“ organizuojama konferencija „Further Perspectives on the Baltic Verb“.

Kaip įprasta, bus sudaryta galimybė Salų mokyklos dalyviams skaityti pranešimus ir kitomis temomis.

Programa >

Registracija pratęsiama iki liepos 25 d. Norinčius dalyvauti kviečiame užpildyti registracijos formą  >

EN

Between July 25 and 31, 2021, the Faculty of Philology of Vilnius University is planning to hold the 18th edition of its annual summer school of linguistics (Academia Grammaticorum Salensis Duodevigesima) at Salos Manor, Municipality of Rokiškis, Lithuania. Those who would like to learn more about this event can have a look at the Salos website >

This year the Salos event will take place in hybrid mode: lectures and conference talks will mostly be held remotely, but limited participation in situ is also possible to the extent that Covid-related restrictions will allow it.

The Salos event will consist of a small summer school focusing on linguistic typology, and a project-related conference. The invited speakers at the summer school will include Walter Bisang (Mainz), Matti Miestamo (Helsinki), Simone Mattiola (Bologna), Bernhard Wälchli (Stockholm) and others. The conference, entitled Further Perspectives on the Baltic Verb, will reflect research work conducted in the framework of the research project The Baltic Verb: Grams, Categories and Domains, implemented by Vilnius University with funding from the European Social Fund (project No. 09.3.3-LMT-K-712-01-0071) under grant agreement with the Research Council of Lithuania (LMTLT).

As in previous years, we invite non-project-related talks as well, to the extent that the time-frame allows it. No participation fee will be charged, whether for remote or in situ attendance.

Programme >

Those interested in taking part in the Salos event are kindly requested to register online > Registration is open until 25th of July.