Profesorius habil. dr. Juozapas Girdzijauskas
(1935 07 10, Kalupiai, Jurbarko raj. – 2014 12 30, Vilnius)

Skaudi netektis ištiko Lietuvos humanitarų bendruomenę – mirė VU Filologijos fakulteto profesorius Juozapas Girdzijauskas, vienas žymiausių XX a. filologų, lietuvių literatūros istorikas, dėstęs literatūros mokslo įvadą, literatūros teoriją, estetinės minties istoriją, kursus, skirtus lietuvių poetikai ir eilėdarai, S. Daukanto, V. Mykolaičio Putino kūrybai, ilgus metus skaitė unikaliais tyrimais paremtą XIX a. lietuvių literatūros kursą.

1958 m. baigęs lituanistikos studijas Vilniaus universitete, J. Girdzijauskas čia apgynė abi disertacijas, nuo 1965 m. dirbo Lietuvių literatūros katedroje, nuo 1984 m. buvo šios katedros profesorius, 1992–1999 m. – Literatūros teorijos katedros vedėjas, 2001–2002 m. šios katedros profesorius, 1992–2000 m. – vyriausiasis mokslo darbuotojas Lietuvių literatūros ir tautosakos institute. Buvo atsakingasis mokslo periodinio leidinio Literatūra redaktorius (1969–1975), vienu metu (1997–1998) dirbo Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vyriausiuoju redaktoriumi.

Gausybė atsakingų pareigų netrukdė J. Girdzijauskui vaisingai darbuotis mokslo baruose. Jis garsėjo kaip iškiliausias eilėdaros tyrėjas, paskelbęs monografijas Lietuvių eilėdara. Silabinės-toninės eilėdaros susiformavimas (1966), Lietuvių eilėdara XX a. (1979), parengė spaudai mokslinį prof. J. Lebedžio palikimą, buvo pagrindinis akademinės lietuvių literatūros istorijos (Lietuvių literatūros istorija. XIX a., 2001) autorius ir rengėjas. Talentingas mokslininkas ir pedagogas vadovavo dvidešimčiai lituanistinių disertacijų.

Profesorius buvo ir aktyvus visuomenininkas, vienas iš Pasaulio lituanistų bendrijos kūrėjų, savo krašto patriotas, stovėjęs prie Maironio ir maironiečių draugijų ištakų, ilgametis Simono Stanevičiaus bendrijos seniūnas, ugdęs, kaip ir pirmtakas, protą ir širdį žemaičių, buvo Žemaičių kultūros draugijos narys.

Už mokslinę ir visuomeninę veiklą Profesorius Juozapas Girdzijauskas pagerbtas ir valstybiniais apdovanojimais: 2002 m. Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu, 1998 m. – Lenkijos Respublikos ordino „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ Riterio kryžiumi. 2005 m. buvo vainikuotas akademiniu laurų vainiku – Valstybine mokslo premija.

Išugdytas Vilniaus intelektinės atmosferos, niekada nenusigręžė nuo savo šaknų, karštai mylėjo gimtinės žmones, savo kraštui paliko turtingą lituanistinę biblioteką. Vykdydami testamentinį norą, Profesorių palydėsime, Jo paties žodžiais, į vaikystės miestą šviesulį, į širdies šventovę – Paupį, kurio kapinaitėse ilsisi tėveliai Julijona ir Benediktas bei visi mylimi saviškiai.

Velionio lankymas sausio 2 d. nuo 13 val. Šv. Jonų bažnyčioje, karstas išnešamas sausio 3 d. 11 val.

14 val. mišios Paupio bažnyčioje.

Filologijos fakulteto dekanatas

Juozapas girdzijauskas

Nuotraukoje: Profesorius Lietuvos televizijoje, apie 1987 m.

Daugiau informacijos

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės užuojauta dėl literatūros mokslininko, Vilniaus universiteto profesoriaus Juozapo Girdzijausko mirties

Lietuva neteko vieno reikšmingiausių ir žymiausių XX amžiaus literatūros mokslininkų, ilgamečio Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto profesoriaus Juozapo Girdzijausko.

Tai buvo ypatingo darbštumo asmenybė, atsidavusi ne tik savam pašaukimui, bet ir savam kraštui, jo kalbai, kultūrai, istorijai.

Įkvėpęs ir išugdęs būrį iškilių mokslininkų, visuomenininkų bei kultūros kūrėjų, parašęs ne vieną unikalią knygą, J. Girdzijauskas visada išliks puikus pavyzdys būsimoms filologų kartoms.

Dėl šios netekties reiškiu nuoširdžią užuojautą J. Girdzijausko artimiesiems, jo kolegoms ir bendražygiams bei visai akademinei bendruomenei.

Premjeras A. Butkevičius reiškia užuojautą dėl literatūrologo prof. J. Girdzijausko mirties

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius reiškia užuojautą dėl žymaus lietuvių literatūros tyrinėtojo profesoriaus Juozapo Girdzijausko mirties.

„Netekome šviesios asmenybės, vieno žymiausių Lietuvos filologų, lietuvių literatūros tyrinėtojo, Vilniaus universiteto profesoriaus J. Girdzijausko. Jo pedagogo ir mokslininko talentas, įvertintas įvairiais valstybiniais apdovanojimais bei premijomis ir įkūnytas įvairiose monografijose ir akademinėje lietuvių literatūros istorijoje, niekada neliks užmirštas“, – sakoma premjero užuojautoje mokslininko giminėms ir artimiesiems, kolegoms, studentams, visiems, kas vertino jo iškilius darbus.

Seimo Pirmininkė L. Graužinienė pareiškė užuojautą dėl mokslininko Juozapo Girdzijausko mirties

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė Lietuvos Respublikos Seimo ir savo vardu reiškia gilią užuojautą dėl iškilaus mokslininko ir pedagogo Juozapo Girdzijausko mirties jo šeimai, artimiesiems ir kolegoms.

„Profesoriaus indėlis lietuvių kalbos ir literatūros mokslui didelis ir reikšmingas. Šviesus mokslininko, tikro savo krašto patrioto atminimas, jo nuveikti prasmingi, neabejotiną išliekamąją vertę turintys darbai lietuvių filologijos srityje ir aktyvus visuomeninis gyvenimas ilgai išliks mūsų atmintyje“, – teigia parlamento vadovė.

Velionio šeimai ir artimiesiems skaudžią netekties valandą Seimo Pirmininkė linki dvasios stiprybės.