Sidebar

Susitikimas su rašytoja Katja Kullmann

Rugsėjo 19 d. nuo 13.00 iki 14.30 maloniai kviečiame į susitikimą su rašytoja Katja Kullmann.

Katja Kullmann rašo grožinę ir negrožinę literatūrą, dirba laisvai samdoma žurnaliste. Savo knygose autorė kelia socialinės padėties, lyčių, darbo pasaulio ir populiariosios kultūros klausimus.

Renginys vokiečių kalba vyks Vilniaus universitete (Universiteto g. 5), Filologijos fakultete, Germanistikos studijų kabinete (A9).

Organizatoriai:

  • Vilniaus Universiteto Filologijos fakulteto Vokiečių filologijos katedra
  • Lietuvos rašytojų sąjunga

Rašytojos viešnagę Vilniuje finansuoja Heseno literatūros taryba ir Lietuvos kultūros taryba

In memoriam profesorei Jadvygai Bajarūnienei (1948–2024)

Su liūdesiu sutikome žinią, kad 2024 m. rugsėjo 7 d. mirė profesorė Jadvyga Bajarūnienė, germanistė, buvusi Vokiečių filologijos katedros dėstytoja , vokiečių literatūros specialistė, literatūros kritikė, mūsų Mokytoja ir Kolegė.

Jadvyga (Kanytė) Bajarūnienė mokėsi Ukmergės rajono Siesikų vidurinėje mokykloje, ją baigusi 1965 m. įstojo į Vilniaus universitetą ir studijavo vokiečių kalbą ir literatūrą. Po studijų universitete pradėjo dėstyti vokiečių kalbą. Istorinės-literatūrinės tematikos disertaciją rengė ir 1976 m. apgynė Greifsvaldo Ernsto Moritzo Arndto universitete. Vėliau dėstė vokiečių ir kitų Vakarų šalių literatūrą germanistikos studentams Vilniaus universitete, rengė mokslo straipsnius ir populiarias publikacijas literatūrinėje spaudoje, siekdama supažindinti Lietuvos skaitytojus su vokiečių literatūra ir jos vertimais į lietuvių kalbą, nuolat buvo kviečiama dalyvauti knygų pristatymuose ir susitikimuose su vokiečių rašytojais. Jadvyga daug energijos skyrė vokiškai rašančių autorių literatūros tyrimams, skatino domėtis vokiečių literatūra. Ji nuoširdžiai bendradarbiavo su kolegėmis ir kolegomis, mokėjo bendrauti ir buvo įdomi pašnekovė, atliepė laiko dvasią, buvo smalsi, atvira naujovėms, ir plačia širdimi priėmė visa, kas kitoniška ir kas svarbu šių dienų moderniam pasauliui. Prisimename buvimą kartu, subtilų Jadvygos humoro jausmą ir šviesias bendravimo akimirkas.

Atsisveikinti su Jadvyga Bajarūniene galima rugsėjo 10 d., antradienį, 9:00–13:30 val. Laidojimo paslaugų centro Viršuliškių padalinyje, J. Matulaičio a. 3, Vilniuje, 3-ioje salėje.

Šv. Mišios už velionę bus aukojamos antradienį 9:00 Palaimintojo Jurgio Matulaičio bažnyčioje.

Urna išnešama antradienį 13:30 val.

Laidojama Karveliškių kapinėse.

bajaruniene 6 copy

Jadvygos palinkėjimas 2

 

Cornelijaus Hellio pranešimas

9.9.2024

Maloniai kviečiame į Vokiečių kalbotyros seminaro ir GfdS (Gesellschaft für deutsche Sprache) organizuojamą vertėjo, publicisto, literatūros kritiko Cornelijaus Hellio pranešimą tema "Nichts ist übersetzbar. Also kann man auch alles übersetzen: Probleme bei der Lyrikübersetzung aus dem Litauischen ins Deutsche am Beispiel von Tomas Venclova".

Pranešimas vyks š. m. spalio 1 d., antradienį, 11:00–12:30 val., Vinco Krėvės auditorijoje (118 aud.).

Daugiau informacijos apie autorių ir pranešimą vokiečių kalba >>>

Prisijungimo nuoroda >>>

Frankfurto Gėtės universiteto studento Maximiliano Arndto studentų vasaros mokslinė praktika Vokiečių filologijos katedroje

2024 m. liepos ir rugpjūčio mėn. Frankfurto Gėtės universiteto studentas Maximilianas Arndtas Vokiečių filologijos katedroje atliko studentų vasaros mokslinę praktiką. Mokslinei praktikai tema „Dirbtinis intelektas – tekstynų paieškos užklausų formulavimo įrankis“ vadovavo katedros docentė dr. Skaistė Volungevičienė. Praktiką finansavo Lietuvos mokslo taryba (Reg. Nr. P-SV-24-167). Pagrindinis šios du mėnesius trukusios praktikos tikslas – išsiaiškinti, kokios konkrečios informacijos reikia dirbtiniam intelektui ir kaip turėtume suformuluoti užklausą, kad dirbtinis intelektas sukurtų mūsų poreikius atitinkančią paieškos formulę ir taip paspartintų vykdomo tyrimo eigą.

Vokiečių filologijos katedros strateginė sesija

Vokiečių filologijos katedros dėstytojos ir dėstytojai pasibaigus mokslo metams ir vėl buvo susirinkę į katedros strateginę sesiją aptarti šiuolaikinės germanistikos aktualijų, vokiečių kalbos svarbos Lietuvoje ir vokiečių filologijos studijų turinio ir perspektyvų, ypač bendradarbiaujant su Hamburgo universitetu. Profesionalios vokiečių kalbos žinios, germanistikos išmanymas, šiuolaikinės technologijos ir gebėjimas jas taikyti kasdienėje ir profesinėje veikloje, taip pat atliekant ir mokslinius tyrimus ar bendradarbiaujant su užsienio universitetais – tai kompetencijos, kurios svarbios vokiečių kalbos specialistams ir specialistėms.

VU Magistrantūros programos "Dalykinė (teisės) kalba" dėstytojų vizitas Europos Sąjungos Teisingumo Teisme

„Dalykinės (teisės) kalbos (vokiečių k. arba anglų k.)“ programos dėstytojos prof. dr. Inesa Šeškauskienė, doc. dr. Eglė Kontutytė ir doc. dr. Vaiva Žeimantienė bei absolventė Vytautė Juonytė pagal Erasmus+ personalo mokymosi programą savaitę sėmėsi patirties Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) Lietuvių kalbos teisinio vertimo raštu skyriuje Liuksemburge.

Apsilankymas ES Teisingumo Teisme susijęs su magistrantūros studijų programa „Dalykinė (teisės) kalba“, prie kurios vykdymo prisideda ir Vokiečių filologijos katedra. Vienas iš vizito aspektų – daugiakalbystės įgyvendinimas ES Teisingumo Teisme ir kalbų mokėjimo svarba profesinėje veikloje. Tarpdisciplininė studijų programa „Dalykinė (teisės) kalba“, vykdoma vokiečių ir lietuvių arba anglų ir lietuvių kalbomis, – tai kaip tik ta programa, kuri suteikia kalbos ir teisės žinių ir atveria galimybes, pavyzdžiui, dirbti teisme.

Šiaurės ir Baltijos šalių germanistų kongresas Vilniaus universitete

Vokiečių filologijos katedra šių metų birželio 12-14 dienomis rengia tarptautinį Šiaurės ir Baltijos šalių germanistikos kongresą „XIII. Nordisch-Baltisches GermanistikTreffen“ (NBGT2024). Jame dalyvauja ir pranešimus vokiečių kalba skaito daugiau nei 70 germanisčių ir germanistų iš 3 Baltijos šalių (Estijos, Latvijos ir Lietuvos) ir 5 Skandinavijos šalių (Danijos, Islandijos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos) bei Vokietijos.

Kviečiame pasiklausyti plenarinių kongreso pranešimų:

  • birželio 12 d., trečiadienį, 10:30-11:30 val. Aula Parva
    Iwan-Michelangelo D’Aprile (Potsdam) „Vilnius und die literarische Moderne in Deutschland“

  • birželio 13 d., ketvirtadienį, 9:00-10:00 val. V. Krėvės aud.
    Heike Zinsmeister (Hamburg) „Digitale Sprachwissenschaft“

  • birželio 14 d., penktadienį, 11:00-12:00 val. V. Krėvės aud.
    Martin Nielsen (Aarhus) „Wirtschaftskommunikation – Rückblick, Einblick, Ausblick“

Visa kongreso programa: https://www.nbgt.flf.vu.lt/

Dr. Thorsten Carstensen (Amsterdamo universitetas) paskaitos

Pagal Erasmus+ programą į Vokiečių filologijos katedrą atvyksta dr. Thorsten Carstensen (Amsterdamo universitetas) ir vokiečių kalba skaitys tokias paskaitas:

Pirmadienis, 2024-05-13, 13:00–14:30 val., 113 aud.

„Architekturdiskurse in der deutschsprachigen Literatur der Moderne“

Antradienis, 2024-05-14, 11:00–12:30 val., 107 aud.

„Zurück zur Natur: Die Lebensreform um 1900 – ein transnationales Phänomen?“

Trečiadienis, 2024-05-15, 11:00–12:30 val., 108 aud.

„Wilhelm Genazino und das Abenteuer des Alltäglichen“

 

Kviečiame dalyvauti!

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies. More information