ACTIVITIES
Lituanistinių studijų katedra dirba mokslinį tiriamąjį, taikomąjį ir pedagoginį darbą.
EDUCATIONAL ACTIVITIES
Pedagoginio darbo tikslai:
- Įgyvendinti taikomosios kalbotyros magistro studijų programą, dėstyti taikomosios kalbotyros dalykus: taikomąją kalbotyrą, sociolingvistiką, psicholingvistiką, pragmatiką, diskurso analizę, lingvistinę pragmatiką, svetimųjų kalbų mokymo(si) teoriją ir praktiką, tekstynų lingvistiką ir kt.
- Pagal europinius lygius (A1, A2, B1, B2, C1 ir C2) mokyti lietuvių kalbos ir supažindinti su Lietuvos sociokultūrinėmis aktualijomis užsieniečius. Šių kursų klausytojus mokyti lietuvių kalbos gramatikos, leksikos, sakytinio ir rašytinio teksto supratimo, sakytinės ir rašytinės komunikacijos, etnokultūros ir kt.
- Vilniaus universiteto studentams dėstyti taikomojo pobūdžio dalykus: normos teoriją ir praktiką, teksto redagavimą, mokslinio teksto rašymą, retoriką, stilistiką, testavimo teoriją ir praktiką, svetimųjų kalbų dėstymo metodiką ir kt.
- Padėti kelti mokytojų ir užsienio universitetų dėstytojų, mokančių lietuvių kalbos, kvalifikaciją. Katedros darbuotojai kviečiami skaityti paskaitų Lietuvoje ir už Lietuvos ribų gyvenantiems pedagogams.
SCIENTIFIC ACTIVITIES
- Lituanistinių studijų katedros mokslo tiriamojo darbo tema – „Kalbų vartosena ir mokymas(is)“. Šio tiriamojo darbo tikslas – analizuoti realią kalbų bei jų atmainų vartoseną. Atliekami įvairūs sociolingvistiniai tyrimai, vykdomi projektai.
- Mokslinė veikla atsispindi straipsniuose, monografijose, studijose, publikacijose ir kituose leidiniuose.
- Katedra rengia vadovėlius, metodinę medžiagą ir kitas mokymo priemones studentams, mokiniams, mokytojams ir dėstytojams. Katedra aktyviai rengė lietuvių kalbos mokėjimo lygių aprašus: „Lūžis“,„Slenkstis“,„Pusiaukelė“, „Aukštuma“.
- 2007 m. vasario 5 d už taikomosios mokslinės veiklos darbą – ciklą „Lietuvių kalbos kaip svetimosios mokymas: situacijos tyrimas, metodika ir jos taikymas (1995–2005 m.)“ Lituanistinių studijų katedros darbuotojoms Joanai Pribušauskaitei, Meilutei Ramonienei, Virginijai Stumbrienei ir Loretai Vilkienei Lietuvos mokslo premijų komisija skyrė 2006 m. Lietuvos mokslo (taikomieji mokslai) premiją.
CONFERENCES, PROJECTS, PARTICIAPTION IN THE ACTIVITIES OF ORGANISATIONS
- Lituanistinių studijų katedra organizuoja taikomosios kalbotyros konferencijas, katedros darbuotojai dalyvauja jų mokslinių interesų sričių konferencijose.
- Katedra dalyvauja moksliniuose ir švietimo projektuose. Bendradarbiaujama ne tik su Lietuvos mokslo ir švietimo įstaigomis, bet ir su užsienio institucijomis.
- Lituanistinių studijų katedra yra ALTE (Europos kalbos testuotojų asociacija / Association of Language Testers in Europe) narė. Ši organizacija jungia tuos, kurie organizuoja svetimųjų kalbų testavimą. Vadovaudamiesi ALTE nuostatomis, LSK darbuotojai 2004–2005 metais sukūrė Valstybinės kalbos kategorijų testų modelius, nuolat dalyvavo ir užduočių rengimo darbuose. Pačius egzaminus vykdė Pedagogų profesinės raidos centras, o vėliau – Nacionalinis egzaminų centras. Taip pat LSK darbuotojai taiko ALTE nuostatas rengdami kalbos mokėjimo lygių egzaminus, stojamąją įskaitą asmenims, baigusiems ne Lietuvos švietimo sistemos mokymo įstaigas ir norintiems studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose.
HISTORY
THE ORIGIN OF ALL
Lituanistinių studijų katedra savo pirmuosius žingsnius žengė 1990 metais. Jos atsiradimas glaudžiai susijęs su permainomis Lietuvos Respublikoje. Atgavus Nepriklausomybę, stengtasi rasti būdų ir priemonių integruoti Lietuvoje gyvenančius kitakalbius į naujai besikuriančią visuomenę. Atsivėrus sienoms ir užsimezgus ryšiams su užsieniu, lietuvių kalba tapo tiltu tiems, kurie norėjo iš arti susipažinti su mūsų šalimi.
Iki 1990 metų lituanistika Vilniaus universiteto Filologijos fakultete rūpinosi dvi katedros – Baltų filologijos ir Lietuvių kalbos. Jos rengė specialistus lituanistus ir dvi vasaras organizavo stovyklas Rytų Lietuvos vaikams – ruošė juos stojamiesiems egzaminams į universitetą. Rytų Lietuvos moksleivių ir užsieniečių susidomėjimas lietuvių kalba augo, todėl buvo pradėtos svarstyti lietuvių kalbos kaip svetimosios mokymo galimybės Filologijos fakultete. Doc. Kęstutis Urba, tuo metu Filologijos fakulteto dekanas, prisimena, kad pirmiausia buvo sumanyta įkurti lietuvių kalbos mokymo centrą Rytų Lietuvos moksleiviams, o užsieniečiams pasiūlyti vasaros kursus. Tačiau po svarstymų ir diskusijų, kurias inicijavo jis pats ir tuometinė Lietuvių kalbos katedros vedėja prof. Evalda Jakaitienė, buvo nuspręsta steigti naują lituanistinę katedrą. Šį sumanymą palaikė ir prorektorius Rolandas Pavilionis, neprieštaravo universiteto rektorius Jonas Kubilius, todėl 1990 m. specialiu nutarimu buvo įteisinta Praktinės lietuvių kalbos katedra.
1992 metais katedros pavadinimą buvo nutarta pakeisti paaiškėjus, kad pastarasis neatspindi katedros veiklos. Čia mokoma ne tik kalbos, bet ir supažindinama su Lietuvos kultūra, istorija, politika. Tada katedra buvo pavadinta Lituanistinių studijų katedra, taip ji tebevadinama iki šiol.
KEY DATES & ACTIVITIES IN THE DEPARTMENT'S HISTORY
- Nuo 1990 m. įsikūrusi katedra perėmė lituanistinių Vasaros kursų organizavimą.
- Nuo 1990 m. pagal specialią programą organizuotos studijos baigusiems nelietuviškas mokyklas ir norintiems studijuoti lietuvių filologiją. Nuo 2002 m. ši speciali programa pertvarkyta į vienerių metų studijas. Šios studijos baigtos organizuoti 2004 m.
- Nuo 1992 m. organizuojamos I, II ir III lygio (pradedančiųjų, pažengusiųjų ir mokančiųjų) lietuvių kalbos metinės studijos.
- Nuo 1993 m. organizuojami 2 savaičių lituanistiniai Žiemos kursai.
- Nuo 1999 m. Lituanistinių studijų katedra priklauso ALTE asociacijai (Europos kalbos testuotojų asociacija / Association of Language Testers in Europe), kuri jungia tuos, kurie organizuoja svetimųjų kalbų testavimą.
- Nuo 1999 m. organizuojami Vakariniai kursai.
- Nuo 1999 m. katedra dėsto lietuvių kalbą „Erasmus“ programos studentams.
- Nuo 2005 m. katedra vykdo Taikomosios kalbotyros magistro studijų programą.
- 2005 m. įvyko pirmoji taikomosios kalbotyros konferencija „Kalbos ir žmonės: dabartis ir perspektyvos“. Per konferenciją katedra paskatino steigti Taikomosios kalbotyros asociaciją. Subrandinus idėją, asociacija buvo įkurta 2007 m.
- Nuo 2007 m., katedros darbuotojai dalyvauja Taikomosios kalbotyros asociacijos veikloje (nuoroda į www.litaka.lt).
- 2007 m. vasario 5 d. Lituanistinių studijų katedros darbuotojoms Joanai Pribušauskaitei, Meilutei Ramonienei, Virginijai Stumbrienei ir Loretai Vilkienei Lietuvos mokslo premijų komisija skyrė 2006 m. Lietuvos mokslo premiją už taikomosios mokslinės veiklos darbą – ciklą „Lietuvių kalbos kaip svetimosios mokymas: situacijos tyrimas, metodika ir jos taikymas (1995–2005 m.)“.
- 2010 m. katedros dvidešimtmečiui paminėti suorganizuota antroji tarptautinė taikomosios kalbotyros konferencija „Kalbos ir žmonės: dialogai ir kontaktai“.