Sidebar

Skandinavistikos centras

 

 

Universiteto g. 5, Vilnius, LT-01513. Tel. (+370 5) 268 7235

Centro vedėja – doc. dr. Ieva Steponavičiūtė-Aleksiejūnienė 

Skandinavistikos bakalauro studijų komiteto pirmininkasGiedrius Tamaševičius

Šiaurės ir Baltijos jūros regiono kalbų ir kultūros magistro studijų komiteto pirmininkėLoreta Vaicekauskienė

Centro administratorė – Liana Šimanskienė

BibliotekaJolita Jurenaite, tel. nr. (+370 5) 268 7234

 

Skandinavistikos centras susikūrė tais pačiais metais, kai buvo atkurtas Lietuvos valstybingumas ir jau pačiu savo atsiradimu įreikšmino naują epochą Lietuvos humanistikoje. Nuo pat pradžių Centras egzistavo kaip gyvas atviras darinys, bendradarbiaujantis su geriausiais Skandinavijos ir kitų šalių universitetais. Jis veikė kaip tarpininkas tarp Lietuvos ir Skandinavijos visuomenių ir kultūrų, į universitetą nešė naujas idėjas ir kitokias nei sovietmečiu įprasta akademinio bendravimo praktikas.

Šiandien Skandinavistikos centras vykdo keturias bakalauro studijų programas: Skandinavistika (švedų kalba), Skandinavistika (norvegų kalba), Skandinavistika (danų kalba) ir Skandinavistika (suomių kalba), be to, siūlo ir gretutines skandinavstikos studijas, kurias gali rinktis bet kokios specialybės studentai. Centras koordinuoja bendro Baltijos kalbų ir kultūrų instituto (BKKI) magistro studijas Šiaurės ir Baltijos jūros regiono kalbos ir kultūros / Languages and Cultures of the Nordic and Baltic Sea Region, kurios nuo 2024 metų rudens bus dėstomos anglų kalba. Skandinavistikos centre taip pat dėsto profesionalūs vertėjai iš skandinavų kalbų. Vertimo (literatūrinio ir dalykinio) teorija ir praktika yra Šiaurės kraštų kalbų mokymosi modulių dalis, kaip ir šių šalių kultūros studijos.

Skandinavistikos centro mokslininkai gausiai dalyvauja fakultete vykdomuose tyrimuose tema „Visuomenės, kalbos ir kultūros tyrimai Šiaurės ir Vidurio Europoje“, koordinavo bendro Vilniaus ir Oslo universitetų leksikografų „Norvegų-lietuvių kalbų žodyno“ projektą. Centre pagal Valstybinę lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programą buvo vykdomas projektas „Lietuvos išeivis Islandijoje: Teodoro Bieliackino (1907-1947) kūrybinio palikimo tyrimai“.

Centre reguliariai organizuojami mokslo seminarai, kurių metu pranešimus skaito Centro ir į Centrą atvykstantys mokslininkai. Nors jų sritys yra skirtingos – kalbų kontaktai, leksikografija, literatūrologija, kinematografija, idėjų istorija ir kita – juos jungia ir inspiruoja bendras regiono, jo kalbų, kultūrų, istorinių ir visuomeninių procesų išmanymas. Mokslinis tarpdisciplininis skandinavistų bendradarbiavimas yra gilias tradicijas turinti pasaulinė praktika.

Aktyvaus tarptautinio skandinavistų bendradarbiavimo atspindys – Skandinavistikos centro leidžiamoje akademinių leidinių serijoje Scandinavistica Vilnensis publikuoti mokslo straipsnių rinkiniai, kuriuose kartu dalyvauja įvairių sričių Centro ir užsienio skandinavistai. Centre rengiami tarptautiniai skandinavistų simpoziumai ir konferencijos. 2021 metais Centras organizavo Tarptautinės skandinavistikos asociacijos konfereciją Atminties kultūra skandinavistikoje (Memory Culture in Scandinavian Studies).

Skandinavistikos centro egzistavimas yra ir svarbus politinis instituto, Fakulteto ir Universiteto interesas. Centro veikla taip pat aktyviai domisi Skandinavijos vyriausybinės, mokslo ir kultūros įstaigos, Lietuvoje bendrą veiklą su Skandinavijos šalimis plėtojančios verslo įmonės.

 

 In memoriam Aurelija Mickūnaitė-Griškevičienė

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos