Sidebar

Seminaras „Ant slenksčio. Lietuvos įvaizdis tarp Rytų ir Vakarų“

Kovo 13 d., penktadienį, 15.00 val. V2 aud. (priešais J. Balkevičiaus aud.) LKVTI seminare svečiuosis Dr. Andrea Griffante (Lietuvos istorijos institutas), kuris kalbės įdomia ir aktualia tema Ant slenksčio. Lietuvos įvaizdis tarp Rytų ir Vakarų.

Istorikas Dr. Andrea Griffante, Triesto universiteto (Italija) absolventas, daktaro laipsnį apsigynęs Kaune, VDU. Tyrinėja XX a. Lietuvos sociokultūrinę istoriją, yra daugelio knygų, tarp jų ir italų bei lietuvių kalba pasirodžiusios monografijos  Oriente baltico. Un secolo di sguardi italiani su Lituania, Lettonia ed Estonia (Roma: Aracne, 2018). Baltijos rytai: italų žvilgsniai į Lietuvą, Latviją ir Estiją 1918–2018 (Kaunas: VDU leidykla, 2019), autorius.    

 

Maloniai kviečiame!

A. J. Greimo knygos pristatymas

Kovo 9 d., pirmadienį, 17.00 val. Fakulteto bendruomenę maloniai kviečiame į A. J. Greimo knygos „Apie viską ir nieką: žmogus, visuomenė, kultūra“ pristatymą, kuris vyks Vilniaus universiteto bibliotekos Baltojoje salėje (Universiteto g. 3, IV a.). Renginyje dalyvauja: doc. dr. Darius Kuolys, prof. dr. Brigita Speičytė, prof. dr. Arūnas Sverdiolas ir sudarytoja dr. Jūratė Levina. Renginį moderuoja dr. Jurga Katkuvienė.

Knygą sudaro Algirdo Juliaus Greimo ankstyvoji, 1947–1959 m., publicistika: sociopolitinių realijų analizės, poleminiai straipsniai visuomenės ir kultūros klausimais, literatūros veikalų recenzijos, literatūros istorijai ir estetikai skirta eseistika. Parengta iš rankraščių pagal paties Greimo sudarytą planą, knyga atskleidžia savitą, daugeliu aspektų ir šiandien aktualią žmogaus ir kultūros sampratą, išdėstytą gyvu stiliumi, su Greimui būdingu subtilumu, ironija, humoru ir kritine galia.

Facebook renginys >

greimas

Mokslinis seminaras „Intelektualinės prozos ištakos ir kontekstai: Milano Kunderos ir Ričardo Gavelio romanai“

Vasario 27 d., ketvirtadienį, 15.00 val. K. Būgos aud. Fakulteto bendruomenė kviečiama į mokslinį seminarą, kurį ves Dr. Geda Montvilaitė (Prahos Karolio universitetas) – Intelektualinės prozos ištakos ir kontekstai: Milano Kunderos ir Ričardo Gavelio romanai.

Seminare bus aptarta žymių XX a. pab. čekų ir lietuvių prozininkų Milano Kunderos ir Ričardo Gavelio kūryba, į jų romanų pasaulį žvelgiant per karnavališkumo, juoko, kičo ar vulgarumo motyvų sklaidą. Kviečiame svarstyti apie galimus bendrus intelektualinės prozos kontekstus, įtakas, padedančias įžvelgti paraleles tarp kūrinių kompozicijos, pasakotojų ar veikėjų. Ar tai tarpkultūrinis fenomenas, ar nacionalinės literatūros produktas?

Dr. Geda Montvilaitė yra baigusi lietuvių filologijos BA ir MA studijas VDU, nuo 2006 m. Prahos Karolio universitete dėsto praktinės lietuvių kalbos, literatūros teorijos ir XX a. lietuvių literatūros kursus. 2019 m. pastarajame universitete apgynė daktaro disertaciją Románové světy Ričardase Gavelise a Milana Kundery: Komparativní analýza (Ričardo Gavelio ir Milano Kunderos romanų pasauliai: komparatyvistinė analizė, vad. prof. PhDr. Petr A. Bílek). Su disertacija (čekų k.) ir anotacija (anglų k.) galima susipažinti > 

 

Lietuvių literatūros katedra

Literatūros, kultūros ir vertimo tyrimų institutas

Nauja doc. dr. Dalios Čiočytės ir Gedimino Mikelaičio knyga

Filologijos fakulteto Literatūros, kultūros ir vertimo tyrimų instituto docentė dr. Dalia Čiočytė išleido naują knygą:

Dalia Čiočytė, Gediminas Mikelaitis, Netituluotas Bažnyčios ambasadorius: atsiminimai paie kunigą Vaclovą Aliulį MIC (Magnificat leidiniai, 2020).

Kunigas, teologijos licenciatas Vaclovas Aliulis MIC (1921–2015) – Šventojo Rašto žinovas, eseistas, redaktorius, leidėjas, reikšminga Sąjūdžio, Lietuvos kultūros figūra. Daugelio pramintas „intelektualų kunigu“. Publikuojamų tekstų autoriai yra Vaclovo Aliulio giminės,
draugai, bendražygiai ir bendraminčiai, tarp jų – prof. Vytautas Landsbergis, dr. Šarūnas Adomavičius, prof. Antanas Buračas. prof. Viktorija Daujotytė-Pakerienė, redaktorė Donata Dielininkaitytė-Linčiuvienė, mokytoja, rašytoja Laima Abraitytė, mokytojas Vytautas Toleikis, kunigas Julius Sasnauskas ir kt. Atsiminimuose iškyla ne tik Vaclovo Aliulio figūra, bet ir Lietuvos kultūros žmonių pasipriešinimas sovietinei ideologijai, Sąjūdžio laikas, iššūkis ir laimė būti laisvais.

Kviečiame dalyvauti knygos pristatyme Vilniaus knygu mugėje >

Vertimo programos bakalaurantai – Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos savanoriai

Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga (LLVS) 2019 metus paskelbė čekų literatūros metais. Vienas iš šiai temai skirtų LLVS projektų buvo „Vikipedijos“ straipsnių apie čekų literatūrą rengimas lietuvių kalba. Pusę metų  – nuo 2019 m. birželio iki gruodžio – LLVS suburti savanoriai vertėjai vertė (daugiausiai iš anglų kalbos, taip pat iš kitų kalbų) straipsnius apie čekų autorius ir literatūrą, vėliau redaktoriai juos redagavo, kad lietuviškai skaitanti bendruomenė galėtų rasti naudingos ir įdomios informacijos gimtąja kalba.

Projekte dalyvavo ir gausus būrys VU Vertimo studijų katedros studentų bakalaurų. Jiems tai buvo ne tik puiki vertimo praktika, bet ir galimybė susipažinti su turtinga čekų literatūros tradicija ir daugiau sužinoti apie čekų autorius.

Baigiamajame projekto renginyje LLVS pirmininkė Rasa Matulevičienė visiems projekto dalyviams už dalyvavimą projekte ir savanorystę įteikė LLVS pažymėjimus.  

Sveikiname studentus!

Greimo centro seminaras: Andrei Gornykh

A. J. Greimo semiotikos ir literatūros teorijos centras kviečią į Europos humanitarinio universiteto profesoriaus Andrei Gornykh seminarą „Ideological structure and dynamics: the critical use of Greimas' concepts (F. Jameson)“. Seminaras vyks spalio 24 d., ketvirtadienį, 17.30 val. J. Balkevičiaus auditorijoje.

We kindly invite you to a seminar hosted by the A. J. Greimas centre on 24 October at 5:30 PM. This time we are welcoming prof Andrei Gornykh from the European Humanities University.

Andrei will discuss "Ideological structure and dynamics: the critical use of Greimas' concepts (F. Jameson)". We meet in J. Balkevičiaus room.

Konferencija „Vertimas šiuolaikinėje visuomenėje: kintantis vertėjo vaidmuo, etika ir lūkesčiai“

2019 m. spalio 4 d. Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Konferencijų centre (92 aud.), Universiteto g. 5, Vilnius, vyks Europos Komisijos Vertimo raštu generalinio direktorato ir Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Literatūros, kultūros ir vertimo tyrimų instituto organizuojama konferencija „Vertimas šiuolaikinėje visuomenėje: kintantis vertėjo vaidmuo, etika ir lūkesčiai“ (Translation in a modern society: the changing profile of a translator, ethics, expectations). Konferencija vaizdo ryšiu taip pat sujungs Vilnių ir Briuselį.

9.30–10.00 Registracija
10.00–10.30 Sveikinimo žodis:
  • Prof. dr. Valdas Jaskūnas, Vilniaus universiteto studijų prorektorius
  • Prof. dr. Inesa Šeškauskienė, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanė
  • Rita Dedonienė, Europos Komisijos Vertimo raštu generalinio direktorato Lietuvių kalbos departamento 1 skyriaus vadovė
10.30–11.15 Professionalism and ethics for translators and translation scholars
(Profesionalumas ir etika: vertėjai ir vertimo srities tyrėjai)
Christina Schaeffner, Astono universitetas, JK
11.15–12.00 The changing profile of specialised translation: humans versus machines
(Kintantis specializuotojo vertimo pobūdis: žmogus vs. vertimo programos)
Lucja Biel, Varšuvos universitetas ir Europos vertimo studijų asociacija
12.00–12.15 Klausimai pranešėjoms
12.15–13.30 Pietūs (Vilniaus universiteto kavinė)
13.30–14.15 „Ieškote vertėjų? Ne, ieškome išmanių vertėjų!“ 
Renata Špukienė, UAB „Tilde“ direktorė
14.15–14.45 Darbuotojo asmenybės atitikimas profesijai ir organizacijai
Mirolanda Trakumaitė, UAB „OVC Consulting“ konsultantė
14.45–15.00 Klausimai pranešėjoms
15.00–15.30 Kavos pertrauka
15.30–16.45 Darbas grupėse:
  1. Vertimas Europos Komisijos Vertimo raštu generalinio direktorato Lietuvių kalbos departamente: kaip keičiasi profesija (Rita Dedonienė ir Sigita Stankevičienė (Europos Komisija)
  2. Training translators of specialised texts (Lucja Biel)
  3. MA research papers: what is new in Translation Studies (Christina Schaeffner)
16.50–17.30 Diskusijų pristatymas. Konferencijos uždarymas (Prof. Nijolė Maskaliūnienė ir Rita Dedonienė)
Pastaba Rytinės sesijos pranešimai anglų kalba bus verčiami sinchroniškai į lietuvių kalbą.

Konferencija „Kultūros hermeneutikos profiliai“

Spalio 4-5 d. Filologijos fakulteto J. Balkevičiaus auditorijoje vyks mokslinė konferencija „Kultūros hermeneutikos profiliai“, skirta prof. Arūno Sverdiolo 70-mečiui paminėti. 

Konferencijos programa >

sverdiolas

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos