Sidebar

Seminaras „Humanitarinių mokslų kokybė ir poveikis“: Gintaro kelias 2.0: sėkmingas VU bendradarbiavimas su Italijos universitetais, organizacijomis ir įmonėmis

Gintaro kelias Diego

Primename, kad jau šį trečiadienį, gegužės 29 d., 15.00 val. Kanados studijų (A7) aud. vyks ketvirtasis ARKSI organizuojamo ciklo „Humanitarinių mokslų kokybė ir poveikis“ seminaras:

Gintaro kelias 2.0: sėkmingas VU bendradarbiavimas su Italijos universitetais,  organizacijomis ir įmonėmis

Pranešėjas:  doc. dr. Diego Ardoino

Tarptautiškumas. Tarpdalykiškumas. Bendradarbiavimas. Be šių raktinių žodžių nebeįsivaizduojame gyvenimo mokslinėje institucijoje. Bet kas tai yra? Kaip tai įgyvendinti? Gerosiomis patirtimis tikrai gali pasidalinti Fakulteto italistai, aktyviai skleisdami italistiką Lietuvoje ir baltistiką Italijoje. 

Doc. dr. Diego Ardoino yra Italų kalbotyros ir literatūros katedros vedėjas, Berno universiteto Baltistikos centro atkūrėjas. Baigė klasikinę filologiją Pizos universitete, gavo daktaro laipsnį Pizos bei Frankfurto prie Maino universitetuose, įvykdė podoktorantūros stažuotę Berno universitete, taip pat laimėjo  dr. Joséphine de Karman foundation stipendiją. 2023 m. Italijos Respublikos prezidentas Sergio Mattarella suteikė jam Italijos Respublikos Žvaigždės ordiną už esminį vaidmenį skatinant draugiškus Italijos ir Lietuvos santykius bei abiejų valstybių bendradarbiavimą. D. Ardoino tyrimų laukas apima istorinę (socio)lingvistiką, multimodalinius ir tarpdisciplininius tyrimo modelius seniesiems tekstams tirti, prūsistiką, (italų) dialektologiją ir geolingvistiką. D. Ardoino jau beveik dešimtmetį organizuoja studentų ir dėstytojų dialektologines ekspedicijas Ligūrijos regione Italijoje, tarptautines italų kalbos savaites, konferencijas ir renginius susijusius su italistika Lietuvoje ir su baltistika Italijoje bei Šveicarijoje, aktyviai bendradarbiauja su Italijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Italų kultūros institutu Vilniuje, Rygos bei Talino universitetų italistais, Pizos universiteto baltistais, kitų Italijos universitetų bei tyrimų institutų mokslininkais.

Visų labai laukiame!

Filologijos fakulteto docentei Audronei Kučinskienei bus skirta Felicijos Bortkevičienės kalbos premija

53705201640_b6d7782d26_c.jpg

 

Gegužės 7-ąją, minint Spaudos atgavimo, knygos ir kalbos dieną, Lietuvos Respublikos Seime buvo paskelbti 2024 m. Felicijos Bortkevičienės kalbos premijos laureatai.

Žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės atminimą įamžinanti Kalbos premija skiriama už reikšmingą, neatlygintinai atliekamą lituanistinę veiklą. Viena iš šių metų premijos laureačių – VU Filologijos fakulteto doc. dr Audronė Kučinskienė visuomenine ir moksline veikla jau beveik du dešimtmečius prisideda prie lituanistinės pažangos ir stengiasi skatinti taisyklingos ir gražios lietuvių kalbos vartojimą bendrojo ugdymo mokyklose, akademinėje srityje ir viešajame gyvenime. Jos atlikti lotyniškų Cicerono kalbų vertimai padėjo įtvirtinti lietuvių kalbos normomis pagrįstus antikinių terminų variantus lietuvių kalboje, suformavo unikalią lietuvišką Cicerono ir retorikos tyrimų tradiciją. Laureatės inicijuotas, vadovautas ir vykdytas projektas „Antikinių tikrinių vardų skaitmeninė duomenų bazė“ (2013–2015) padėjo susisteminti ir skaitmeninėje erdvėje pateikti vieningus, vertimų tradicija ir kalbos normomis pagrįstus antikinių vardų ir vietovardžių lietuvinimo principus.

Doc. dr. A. Kučinskienės visuomeninė veikla prisideda prie platesnės lietuvių kultūros plėtros ir visuomenės pažangos. Ji neatlygintinai organizuoja kasmetines klasikinės filologijos studentų tiriamąsias-pažintines ekspedicijas po antikines archeologines vietoves. Premijos laureatė dar 2010 m. inicijavo ir kasmet organizuoja Antikos žinių konkursą moksleiviams, rengia jo užduotis, organizuoja mokytojų kvalifikacijos kėlimo seminarus ir skaito pranešimus apie antikinę kultūrą lietuvių kalbos ir literatūros bei istorijos mokytojams. Doc. dr. A. Kučinskienė taip pat prisidėjo rengiant Lotynų kalbos ir Antikos kultūros bendrąją programą, nuolat dirba su jaunaisiais vertėjais iš lotynų kalbos ir padeda jiems koreguoti jų vertimus į lietuvių kalbą.

Nuošidžiausi sveikinimai gerbiamai docentei.

Nuotraukų autorystė – LR Seimas / Ilona Šilenkova

53704977718_5bd843b741_c.jpg

Prof. Donatella Restani paskaita „Music in Antiquity: Tracing its Legacy"

restani_copy.jpgŠią savaitę Lietuvoje viešės Bolonijos universiteto Kultūros paveldo departamento profesorė Donatella Restani. Ji skaitys paskaitą Music in Antiquity: Tracing its Legacy, per kurią papasakos apie Antikos muzikos paveldą. Paskaita vyks anglų kalba, ji numatyta gegužės 8 dieną, trečiadienį, 11 h K1 auditorijoje. Laukiame norinčių prisijungti.

 

Ispanų kalbos savaitė Fakultete

Kviečiame į Ispanų kultūros savaitę, vyksiančią gegužės 6–10 dienomis Vilniaus universitete (Filologijos fakultete ir VU bibliotekoje)! Dauguma kultūros savaitės renginių vyks ispanų kalba. Šia kalba kaip valstybine kalbama net 21 šalyje visame pasaulyje, ji yra ir tarp populiariausių užsienio kalbų, kurių mokomasi mokyklose ir universitetuose. Taigi ispanų kalba atveria plačius kultūrinius klodus, apie kuriuos ir pasikalbėsime Ispanų kultūros savaitės metu.

Kviečiame apsilankyti visus susidomėjusius!

Nuotrauka: Greta Jurkūnaitė

Isp._k._s._2.jpg

Seminaras „Humanitarinių mokslų kokybė ir poveikis": „Kas yra mokslo kultūra ir kodėl ji svarbi? Europinės iniciatyvos ir patirtys"

Vizualai_8_copy.png

 

Dažnai girdime raktažodį research culture, bet ką tiksliai jis reiškia? Kaip mokslo kultūra siejasi su kokybe ir poveikiu?  Ką daro įvairios Europos organizacijos, siekdamos mokslo kultūros? Kas yra aprašomasis CV (narrative CV), kaip jis susijęs su mokslo kultūra, kaip jį parengti ir kur jo gali prireikti mokslininkui Lietuvoje bei rengiant europinių projektų paraiškas?

Jei domina atsakymai į šiuos klausimus, kviečiame į trečiąjį Anglistikos, romanistikos ir klasikinių studijų instituto (ARKSI) organizuojamo ciklo “Humanitarinių mokslų kokybė ir poveikis” seminarą Filologijos fakultete jau pirmadienį, balandžio 29 d. 15:00 val., A9 aud.

Seminaro pabaigoje – tarptautinis siurprizas! 

Atkreipiame dėmesį į šiek tiek pasikeitusią seminaro datą ir vietą!

 

ARKSI mokslininko monografija sulaukė palankaus tarptautinės bendruomenės įvertinimo

53655950424_efeb399c82_o_1.jpg

 

Prestižinis senovės filosofijos žurnalas „Phronesis“ publikavo Anglistikos, romanistikos ir klasikinių studijų instituto docento dr. Viliaus Bartninko monografijos ''𝘛𝘳𝘢𝘥𝘪𝘵𝘪𝘰𝘯𝘢𝘭 𝘢𝘯𝘥 𝘊𝘰𝘴𝘮𝘪𝘤 𝘎𝘰𝘥𝘴 𝘪𝘯 𝘓𝘢𝘵𝘦𝘳 𝘗𝘭𝘢𝘵𝘰 𝘢𝘯𝘥 𝘵𝘩𝘦 𝘌𝘢𝘳𝘭𝘺 𝘈𝘤𝘢𝘥𝘦𝘮𝘺“, publikuotos gerai žinomoje tarptautinėje leidykloje „Cambridge University Press“ 2023 m., recenziją. Recenzentas Dimitri El Murr apžvelgė įvairias Platono ir Sokrato tyrimams skirtas knygas, atkreipdamas dėmesį į dr. Bartninko monografijos vertę, naujumą ir išskirtinumą.


Kritikas rašo:  ''𝘛𝘳𝘢𝘥𝘪𝘵𝘪𝘰𝘯𝘢𝘭 𝘢𝘯𝘥 𝘊𝘰𝘴𝘮𝘪𝘤 𝘎𝘰𝘥𝘴 𝘪𝘯 𝘓𝘢𝘵𝘦𝘳 𝘗𝘭𝘢𝘵𝘰 𝘢𝘯𝘥 𝘵𝘩𝘦 𝘌𝘢𝘳𝘭𝘺 𝘈𝘤𝘢𝘥𝘦𝘮𝘺" is the title of Vilius Bartninkas’ monograph which just came out of his Cambridge PhD. This fairly descriptive title hides more than it reveals what this excellent book has to offer. In four lucidly written and clearly structured chapters, Bartninkas not only comments in detail the most interesting passages devoted to theogony, anthropogony and politogony in the Timaeus, Critias, and Laws, but above all expands our understanding of Plato’s views of the relationship between philosophy and religion. One distinctive result of his argument is to prove that there is no systematic attempt on Plato’s part to reduce the traditional gods to the cosmic gods in his later work (such an undertaking will fall to Plato’s successors in the Academy, and this is the topic of chapter 4). Plato does not resolve the tension between cosmology and religion but rather explores and uses their interactions for his own philosophical purposes. This is an important and fascinating result which prompts us to qualify the standard view according to which Platonic theology is merely critical of traditional religion."

Nuoroda į recenziją >


Sveikiname dr. Vilių Bartninką su tarptautinės bendruomenės įvertinimu ir linkime tolimesnės kūrybinės sėkmės!

Doc. dr. Viliaus Bartninko seminaras "Duobės ir dilemos jaunojo mokslininko kelyje. Kaip jų išvengti?"

Kviečiame į antrąjį seminarų ciklo „Humanitarinių mokslų kokybė ir poveikis” seminarą "Duobės ir dilemos jaunojo mokslininko kelyje. Kaip jų išvengti?", kurį skaitys doc. dr. Vilius Bartninkas. Seminaras vyks kovo 26 d. 17 val. Kanados studijų (A7) aud.

Doc. dr. Vilius Bartninkas yra ARSKI mokslininkas, įvykdęs dvi podoktorantūros stažuotes, paskelbęs publikacijų tokiose tarptautinėse žinomose leidyklose kaip Brill ir Cambridge University Press, laimėjęs LR Seimo Valstybės Nepriklausomybės stipendiją, VU Rektoriaus mokslo premiją jauniesiems mokslininkams už svarius mokslo darbus. Seminaru metu bus aptariami iššūkiai ir galimybės baigiant doktorantūrą ir pereinant į etapą, kuriame jaunieji mokslininkai bando užsitikrinti finansavimą pirmiesiems projektams ir paskelbti pirmąsias publikacijas prestižiniuose užsienio leidiniuose. 

Ypač laukiame jaunųjų tyrėjų ir doktorantų, kuriems šis seminaras galbūt atvers duris į sėkmę! 

Daugiau informacijos ir visa pavasarinio ciklo programa >>

Vizualai_2.png

Dantė gyvai. Dieviškosios komedijos skaitymai

dante.jpg

Kovo 25 d. – Dantės diena, kurią jis pradėjo savąją kelionę į per pragarą, skaistyklą ir rojų. Kviečiame prisiminti užburiantį Dantės poezijos skambesį ir sudalyvauti gyvuose Dieviškosios komedijos skaitymuose kovo 25 d. 17 val. Vilniaus universiteto bibliotekos Lelevelio salėje. Skaitymas vyks italų kalba, pasiskirsčius fragmentais. Bus skaitoma Skaistyklos 9 giesmė, kurioje Dantė besapnuodamas yra nunešamas prie skaistyklos vartų. 


Kaip dalyvauti?


1) užsiregistruokite
2) artėjant renginiui atsiųsime jums tekusią teksto ištrauką
3) paeiliui kartu garsiai skaitysime Skaistyklos 9 giesmę.

Registruotis galima iki kovo 22 d. Registracijos nuoroda >>

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos