Sidebar

Seminarų ciklas „Linguae aeternae“

Lapkričio 22-26 dienomis Filologijos fakultete vyks seminarų ciklas Linguae aeternae, skirtas įvairiems teminiams lotynų bei senovės graikų literatūros epizodams. Seminarai vyks lotynų ir senovės graikų kalbomis. Seminaruose įgysite šnekamosios antikinių kalbų vartosenos patirties bei susipažinsite su „gyvąja“ klasikinių kalbų dėstymo metodika, naudinga aktyviam kalbos įsisavinimui ir efektyviam tekstų skaitymui. 

Screenshot 2021 11 22 at 15.11.00

Konferencija Colloquium Balticum XVIII Vilnense

RdKjmP5PNuo meno iki literatūros – Homeras ir jo epai Vakarų kultūroje dar ir šiandien turi didelę įtaką. Homeras kultūrinėje Vakarų sąmonėje nuo Antikos laikų egzistuoja kaip archetipinis poetas, išlikęs aktualus ir krikščioniškojoje Europoje per viduramžius bei Renesansą. Homeriniai įvaizdžiai ir vertybės tapo recepcijos ir transformacijų šaltiniu daugybei meno bei literatūros kūrėjų. Senąja graikų kalba hegzametru sukurti homeriniai epai dar nuo Renesanso kėlė ir vertimo problemų, adaptuojant antikinį pasaulėvaizdį modernioms nacionalinėms kultūroms.

2021 m. sukanka šimtmetis, kai lietuviškai pasirodė pirmasis Homero Odisėjos leidimas, išverstas Jeronimo Ralio. Ši sukaktis yra gera proga permąstyti Homero kūrybos recepciją įvairiausiais pavidalais, tad Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Klasikinės filologijos katedra kviečia į tarptautinę mokslinę konferenciją COLLOQUIUM BALTICUM XVIII VILNENSE. Vyrą pašlovinki, mūza: Homero kūrybos recepcija ir vertimo tradicija pasaulinėje kultūroje.

Konferencijoje mokslininkai iš Lietuvos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Švedijos ir Vokietijos nagrinės Homero vaidmenį Vakarų kultūroje, poeto ir krikščionybės santykį, Homero recepciją literatūroje bei mene, jo filosofinę kritiką klasikinėje graikų filosofijoje bei nacionalinių Homero kūrinių vertimų specifiką bei recepciją. Pagrindinį konferencijos pranešimą pristatys King’s College London profesorė Edith Hall The Reception of Achilles’ Shield. Aesthetics, Politics and War.

Konferencija vyks lapkričio 11–13 d. gyvai ir nuotoliniu būdu. Preliminarią konferencijos programa galite rasti ČIA > 

Konferenciją remia Vilniaus universitetas, VU Filologijos fakultetas, Klasikų asociacija, Graikijos kultūros fondas, Lietuvos graikų draugija PATRIDA ir Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Konferencija „Jeronimas Ralys 1876-1921. Homero „Odisėjos“ vertimui į lietuvių kalbą - 100 metų“

Minint 145-ąsias Jeronimo Ralio gimimo, 100-ąsias mirties ir 100-ąsias Homero „Odisėjos“ vertimo į lietuvių kalbą metines, Jonavos viešojoje bibliotekoje organizuojama konferencija.

📍 SPALIO 6 D.
📍 ​14:00
📍 Jonavos viešosios bibliotekos Skaitykloje

​​KONFERENCIJOS PROGRAMA:
​​„Antikinių veikalų vertimai į lietuvių kalbą iki Jeronimo Ralio“
Pranešėja: Audronė Kučinskienė,
​VU Filologijos fakulteto docentė, Klasikinės filologijos katedros vedėja, vertėja

„Jeronimo Ralio „Odisėjos“ vertimo istorija ir recepcija“
Pranešėjas: Arnoldas Kazimierėnas,
​Lietuvos istorijos instituto doktorantas, vertėjas

„Jeronimo Ralio vertimų iš senosios graikų kalbos literatūrologinis vertinimas“
Pranešėjas: Ramūnas Čičelis,
​VDU lektorius, publicistas, humanitarinių mokslų daktaras

„Jeronimas Ralys jonaviečių atmintyje“
Pranešėja: Daiva Kšivickienė,
J. Ralio gimnazijos mokytoja metodininkė​

Maloniai kviečiame!

‼️ Maloniai prašome renginio metu dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones ir laikytis saugių atstumų.

‼️ Renginyje dalyvauti gali tik asmenys, turintys Galimybių pasą arba PGR neigiamo tyrimo išrašą, galiojantį 48 valandas.

 Ralys A3 2

 

LRT radijo laida „Ciceronas: retorika, filosofija ir įtaka Vakarų kultūrai“

LRT radijo laidoje „Tarp praeities ir ateities“ Simas Čelytka kalbino doc. dr. Audronę Kučinskienę ir dr. Živilę Pabijutaitę. Kalbėta apie Cicerono vertimus į lietuvių kalbą, apie tai, kuo reikšminga Cicerono retorika ir visas jo raštų palikimas Vakarų kultūrai, kaip jo asmenyje dera politika ir filosofija etc. Kviečiame klausyti mediatekoje.

 

Priėmimų rezultatai

Jau antri metai iš eilės pastebime didėjantį susidomėjimą Klasikinės filolofijos katedros siūlomomis programomis. Šiemet į abiejų pakopų programas priimta kaip niekad daug studentų: sutartis pasirašė 17 pirmakursių bakalaurantų ir 11 magistrantų. Linkime visiems sėkmės!

Klasikų akademija 2021

Klasikų akademijoje užpildyk savo žinių spragas. Kuo skiriasi monarchija ir tironija? Kaip apie išmintį kalbėjo senovės graikai ir romėnai? Ką Antikoje reiškė meilė? Domina šie klausimai ir gilesnis Antikos tekstų pažinimas? Kviečiame į devintąją Klasikų akademiją!

Akademija pagal atnaujintą intensyvią programą vyks 2021 m. rugpjūčio 23–25 d. Vilniaus universiteto Filologijos fakultete. Akademijos dalyviai tris dienas klausys intensyvų paskaitų ir seminarų kursą, kurio kiekvienos dienos programą sudarys dvi paskaitos ir du seminarai, skirti gilesniam antikinių tekstų supratimui. Užsiėmimus ves Vilniaus universiteto studentai, doktorantai, dėstytojai ir profesoriai.

Registracija vyksta iki rugpjūčio 10 d. vidurnakčio. Užsiėmimai yra nemokami. 

Diplomų įteikimai

2021 m. birželio 28 d. VU Didžiajame kieme buvo įteikti diplomai septyniems Klasikinės filologijos bakalaurams ir trims Klasikinių studijų programos magistrams. Sveikiname visus! Net du absolventai studijas baigė cum laude (magistrė Greta Alminaitė) ir magna cum laude (bakalauras Simonas Baliukonis) diplomu. Iškilmingoje diplomų teikimo ceremonijoje Filologijos fakulteto absolventų vardu sveikinimo žodį tarė Simonas Baliukonis. Jo kalbos tekstą rasite čia.

DSC 0362 3 1

Colloquium Balticum XVIII Vilnense

Vilniaus universiteto Klasikinės filologijos katedra skelbia apie konferenciją Colloquium Balticum XVIII Vilnense: Vyrą pašlovinki, mūza: Homero kūrybos recepcija ir vertimo tradicija pasaulinėje kultūroje, kuri vyks lapkričio 11-13 dienomis, Vilniaus universitete. Šimto metų sukaktis, kai Homero „Odisėja“ pasirodė lietuviškai (vert. Jeronimas Ralys, 1921 m.) yra gera proga permąstyti Homero kūrybos recepciją, jos Wirkungseschichte, įvairiausiais pavidalais.

Pranešimai apims tokias temines sritis:

  • Kultūros istorija: Homero kaip archetipinio poeto įvaizdis (Antika, Renesansas, Romantizmas, modernistinė bei postomoderni įvaizdžio dekonstrukcija); Homeras ir krikščionybė; Homeras ir jo epų siužetai vaizduojamajame mene bei kinematografijoje; Homero vaizdinys nevakarietiškose kultūrose; Homeras moderniosios Graikijos kultūrinėje savimonėje.
  • Literatūros istorija: homerinių įvaizdžių ir tematikos plėtotė Antikos literatūroje; romėniškoji homerinių epų paradigmos recepcija ir imitacija; Homero temų recepcija ir transformacija šiuolaikinėje literatūroje; Homero epai kaip literatūrinės kritikos ir polemikos objektas.
  • Filosofijos istorija: homerinio epo vertybės ir jų kaita Antikos pasaulyje; Homero kūrybos filosofinė kritika ir reabilitacija klasikinėje graikų filosofijoje nuo ikisokratikų iki neoplatonizmo; filosofinės Homero analizės transformacija lotyniškojoje kultūroje; Homero epų alegorizacija ir kitokie galimi skaitymai.
  • Nacionaliniai Homero kūrinių vertimai: pirmieji vertimai į nacionalines kalbas, jų specifika, recepcija; Homero epai kaip nacionalinės kultūros elementas; vertimų tipologija ir kaita; šiuolaikinis skaitytojas ir eiliuoto epo percepcija.

Konferencijos tinklalapis www.cb18.flf.vu.lt. Daugiau informacijos – netrukus.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos