Sidebar

Dr. Aistės Čelkytės paskaitos

Gegužės 4-5 d. Vilniaus Universitete lankysis ir viešas paskaitas skaitys Leideno universiteto mokslininkė, Antikos filosofijos tyrinėtoja dr. Aistė Čelkytė. 

Dr. Čelkytė neseniai paskelbė pirmąją monografiją „Stoikų grožio teorija“ (2020 m. Edinburgo universiteto leidykla), kurioje analizuoja stoikų argumentuose naudojamą estetinį žodyną ir rekonstruoja iš jo plaukiantį požiūrį į grožį. Šiuo metu taip pat tyrinėja antikinės estetikos, medicinos ir politinės ekonomijos teorijas.

Dr. Čelkytė apgynė disertaciją Sent Andruso universitete tema „Chrisipas apie grožį: stoiko estetinių savybių koncepcijos studijos“ (2015 m.), vėliau dirbo Jonsei ir Utrechto universitetuose. Savo tyrimus yra viešinusi konferencijose Japonijoje, Pietų Korėjoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir publikavusi kaip mokslinius straipsnius tokiuose prestižiniuose žurnaluose kaip „Apeiron“ ir „The Classical Quarterly“. 

Facebook renginys >


Gegužės 4 d. (trečiadienis), 17:00-18:30, K. Donelaičio aud., VU Filologijos fakultetas

Stoikai apie meno paskirtį

Anotacija: „Neseniai išleistoje knygoje „Stoikų grožio teorija“, argumentavau, kad stoikai teigė, jog grožis priklauso nuo funkcinės struktūros, tai yra, objektai yra gražūs, jei jie turi struktūrą, kuri leidžia jiems atlikti savo paskirtį/funkciją ypač efektyviai. Tokią grožio koncepciją stoikai naudoja kalbėdami apie žmonių fizinį ir moralinį grožį, pasaulio grožį ir kitus natūralius objektus. Nors meno objektai nėra diskutuojami šioje knygoje, tokia grožio samprata taip pat verčia kelti įdomų klausimą apie juos: kokia yra meno objektų paskirtis/funkcija? Šioje paskaitoje pristatysiu stoikų fragmentus apie meną, jų keliamas problemas ir interpretaciją, padėsiančią atsakyti į šį fundamentalų klausimą.“


Gegužės 5 d. (ketvirtadienis), 17:00-18:30, K. Donelaičio aud., VU Filologijos fakultetas

Brusono „Oikonomikos“ ir antikinė ekonomikos filosofija

Anotacija: Brusono „Oikonomikos“ – mažai žinomas traktatas netgi tarp klasikos tyrinėtojų. Turbūt viena svarbiausių priežasčių, dėl kurių jis nesusilaukė daugiau dėmesio, yra teksto perdavimo istorija: šis traktatas išsaugotas viename vertime į arabų kalbą ir dviejuose fragmentuose išlikusiuose Johano Stobajo doksografinėje kolekcijoje. Nepaisant metodologinių iššūkių, šis neopitagorietiškas traktatas yra labai vertingas šaltinis studijuojant "oikonomia" kaip literatūrinį-filosofinį žanrą, ne tik dėl to, kad turime nedaug šaltinių iš Helenistinio periodo, bet ir dėl neįprastų Brusono metodų ir unikalaus turinio. Traktatas pasižymi ne tik motyvais, pažįstamais iš Ksenofonto, Platono ir Aristotelio raštų, bet ir unikalia žmogaus prigimties samprata, paremta Helenistinės medicinos pasiekimais. Šioje paskaitoje bus teigiama, kad Brusono traktatas yra įspūdinga Helenistinių mokslų santaka verta didesnio mokslininkų dėmesio.


Renginį organizuoja VU Filologijos fakulteto Klasikinės filologijos katedra ir Klasikų asociacija „Societas Classica“.

VocOWWAo.jpeg

II-oji Klasikinės filologijos studentų mokslinė konferencija

Maloniai kviečiame į II-ąją Klasikinės filologijos studentų mokslinę konferenciją, kuri įvyks 2022 m. balandžio 30 d. (šeštadienį) K. Donelaičio auditorijoje (VU Filologijos fakultetas, M. K. Sarbievijaus kiemas, Lituanistikos centro pastato įėjimas, 1 aukšte. Žr. žemėlapyje >)

Šių metų konferencijos tema – Homeriniai himnai, kurių lietuviškas Audronės Kudulytės-Kairienės vertimas pasirodė 2016 m. (Aidai). Tai yra vienas svarbiausių senovės graikų religijos šaltinių, pasakojančių apie dievų kilmę, jų bandymus įsitvirtinti dieviškame panteone ir žmogaus pasaulyje. Šiuose poetiniuose tekstuose persipina Rytų mitologijos ir Homero įtakos, įtampos tarp senųjų kultų ir naujų pamaldumo formų, politiniai archajinio pasaulėvaizdžio elementai ir pamatinis graikų poreikis pažinti juos supančią tikrovę.

Konferencijoje bus skaitomi 5 studentų pranešimai, kurie aptars svarbiausių himnų filologinius klausimus, religinius aspektus, kultūrines ir istorines nuorodas. Konferenciją atidarys prof. Naglio Kardelio pranešimas.


Programa:

11:00-12:30

Vilius Bartninkas „Homeriniai himnai kaip vartai į graikų religiją“
Naglis Kardelis „Homeriniai himnai: žanras ir autorystė“
Tomas Riklius
 „Mesopotamijos mitų įtaka Homeriniams himnams

12:30-13:00 Pertrauka

13:00-14:15

Vasarė Butkutė „Himnas Afroditei: pažeminimas ar garbinimas?“
Benediktas Vachninas
 „Dzeuso tvarka ir teisingumas Himne Hermiui

14:15-14:30 Pertrauka

14:30-15:45

Simonas Baliukonis „Himnas Demetrai: skirtingi kultai viename naratyve“
Vaiva Vasiliauskaitė
 „Nuo snieguotų viršukalnių iki namų slenksčių: Dievai ir jų kraštovaizdžiai Homeriniuose himnuose


Konferenciją organizuoja VU Filologijos fakulteto Klasikinės filologijos katedra ir Klasikų asociacija (Societas Classica).

BWabMfuY.jpeg

Antikos žinių konkursas 2022

Klasikų asociacija drauge su Vilniaus universiteto Klasikinės filologijos katedra kviečia į Antikos žinių konkursą, skirtą 9–12 klasių moksleiviams. Konkursas vyks 2022 m. kovo 10 d. Vilniaus universiteto Filologijos fakultete.

Konkurse bus tikrinamos moksleivių žinios apie: I. Antikos literatūrą, II. mitologiją, III. Antikos istoriją, IV. Antikos meną (keramika, skulptūra, architektūra). Pasiruošimo pagrindas – kompleksinės istorijos, lietuvių kalbos, dailės ir kt. pamokose įgytos žinios.

Registracija vyksta iki 2022 m. kovo 4 d. Konkurso dalyvių skaičius ribotas, tad pasiekus limitą registracija bus automatiškai uždaryta. Registracijos formą rasite čia.

PROGRAMA
Vilniaus universitetas, Filologijos fakultetas (Universiteto g. 5, Vilnius)
2022 m. kovo 10 d. (ketvirtadienis)

10.00–10.45 Dalyvių registracija. Filologijos fakultete prie V. Krėvės (118) aud.
10.45–11.00 Olimpiados atidarymas. V. Krėvės (118) aud.
11.00–11.35 Įvadinė paskaita. V. Krėvės (118) aud.
11.45–12.30 Pietūs moksleiviams. 
12.45–14.45 Olimpiados užduočių sprendimas. V. Krėvės (118) aud..
13.00–16.00 Mokytojų seminaras (Jono Balkevičiaus aud.). 
15.00–16.30 Edukacinė programa moksleiviams.
16.45–17.30 Vakarienė moksleiviams. 
17.30-18.00 Nugalėtojų apdovanojimas ir Olimpiados uždarymas. V. Krėvės (118) aud. 
Organizatoriai pasilieka teisę tikslinti ir keisti programą. 

Dėst. Kristinai Svarevičiūtei įteiktas Graikijos Respublikos valstybinis apdovanojimas

Vasario 9 d. per Graikų kalbos dienos minėjimą, uždarant 2021 m. paskelbtus Graikų literatūros metus, mūsų Klasikinės filologijos katedros dėstytojai Kristinai Svarevičiūtei buvo įteiktas Graikijos Respublikos valstybinis apdovanojimas – Geradarystės ordino Didysis kryžius, kurį jai skyrė Graikijos Respublikos prezidentė Katerina Sakellaropoulou. Šį apdvanojimą Graikijos ambasadorius Lietuvoje Dimitrios Xenitellis K. Svarevičiūtei įteikė už nuopelnus mokslinėje ir literatūrinėje veikloje, organizuojamus renginius, atliekamus vertimus bei kitokią įvairią graikų kalbos sklaidą. Džiaugiamės ir sveikiname!

Vakaro metu buvo pristatyta graikų apsakymų rinktinė „Raudonos šukos" (leidykla „Gelmės").

IMG 7784

IMG 7715

IMG 7732

IMG 7735

IMG 7658

IMG 7640

IMG 7643

IMG 7655 IMG 7663

IMG 7671

IMG 7679

IMG 7702

Pasaulinės graikų kalbos dienos minėjimo ir Graikų literatūros metų užbaigimo renginys

VU Klasikinės filologijos katedra ir Lietuvos graikų draugija „Patrida" kviečia į Pasaulinės graikų kalbos dienos minėjimą. Kartu tai bus ir mūsų Graikų literatūros metų užbaigimas. Vakaro metu bus pristatyta graikų apsakymų rinktinė „Raudonos šukos" (leidykla „Gelmės"). Skambės Filippo Raskovic atliekama graikiška muzika.

Renginys vyks vasario 9 d. 17 val. VU Filologijos fakultete, 118 (Vinco Krėvės) auditorijoje, Universiteto g. 5

Seminarų ciklas „Linguae aeternae“

Lapkričio 22-26 dienomis Filologijos fakultete vyks seminarų ciklas Linguae aeternae, skirtas įvairiems teminiams lotynų bei senovės graikų literatūros epizodams. Seminarai vyks lotynų ir senovės graikų kalbomis. Seminaruose įgysite šnekamosios antikinių kalbų vartosenos patirties bei susipažinsite su „gyvąja“ klasikinių kalbų dėstymo metodika, naudinga aktyviam kalbos įsisavinimui ir efektyviam tekstų skaitymui. 

Screenshot 2021 11 22 at 15.11.00

Konferencija Colloquium Balticum XVIII Vilnense

RdKjmP5PNuo meno iki literatūros – Homeras ir jo epai Vakarų kultūroje dar ir šiandien turi didelę įtaką. Homeras kultūrinėje Vakarų sąmonėje nuo Antikos laikų egzistuoja kaip archetipinis poetas, išlikęs aktualus ir krikščioniškojoje Europoje per viduramžius bei Renesansą. Homeriniai įvaizdžiai ir vertybės tapo recepcijos ir transformacijų šaltiniu daugybei meno bei literatūros kūrėjų. Senąja graikų kalba hegzametru sukurti homeriniai epai dar nuo Renesanso kėlė ir vertimo problemų, adaptuojant antikinį pasaulėvaizdį modernioms nacionalinėms kultūroms.

2021 m. sukanka šimtmetis, kai lietuviškai pasirodė pirmasis Homero Odisėjos leidimas, išverstas Jeronimo Ralio. Ši sukaktis yra gera proga permąstyti Homero kūrybos recepciją įvairiausiais pavidalais, tad Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Klasikinės filologijos katedra kviečia į tarptautinę mokslinę konferenciją COLLOQUIUM BALTICUM XVIII VILNENSE. Vyrą pašlovinki, mūza: Homero kūrybos recepcija ir vertimo tradicija pasaulinėje kultūroje.

Konferencijoje mokslininkai iš Lietuvos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Švedijos ir Vokietijos nagrinės Homero vaidmenį Vakarų kultūroje, poeto ir krikščionybės santykį, Homero recepciją literatūroje bei mene, jo filosofinę kritiką klasikinėje graikų filosofijoje bei nacionalinių Homero kūrinių vertimų specifiką bei recepciją. Pagrindinį konferencijos pranešimą pristatys King’s College London profesorė Edith Hall The Reception of Achilles’ Shield. Aesthetics, Politics and War.

Konferencija vyks lapkričio 11–13 d. gyvai ir nuotoliniu būdu. Preliminarią konferencijos programa galite rasti ČIA > 

Konferenciją remia Vilniaus universitetas, VU Filologijos fakultetas, Klasikų asociacija, Graikijos kultūros fondas, Lietuvos graikų draugija PATRIDA ir Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Konferencija „Jeronimas Ralys 1876-1921. Homero „Odisėjos“ vertimui į lietuvių kalbą - 100 metų“

Minint 145-ąsias Jeronimo Ralio gimimo, 100-ąsias mirties ir 100-ąsias Homero „Odisėjos“ vertimo į lietuvių kalbą metines, Jonavos viešojoje bibliotekoje organizuojama konferencija.

📍 SPALIO 6 D.
📍 ​14:00
📍 Jonavos viešosios bibliotekos Skaitykloje

​​KONFERENCIJOS PROGRAMA:
​​„Antikinių veikalų vertimai į lietuvių kalbą iki Jeronimo Ralio“
Pranešėja: Audronė Kučinskienė,
​VU Filologijos fakulteto docentė, Klasikinės filologijos katedros vedėja, vertėja

„Jeronimo Ralio „Odisėjos“ vertimo istorija ir recepcija“
Pranešėjas: Arnoldas Kazimierėnas,
​Lietuvos istorijos instituto doktorantas, vertėjas

„Jeronimo Ralio vertimų iš senosios graikų kalbos literatūrologinis vertinimas“
Pranešėjas: Ramūnas Čičelis,
​VDU lektorius, publicistas, humanitarinių mokslų daktaras

„Jeronimas Ralys jonaviečių atmintyje“
Pranešėja: Daiva Kšivickienė,
J. Ralio gimnazijos mokytoja metodininkė​

Maloniai kviečiame!

‼️ Maloniai prašome renginio metu dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones ir laikytis saugių atstumų.

‼️ Renginyje dalyvauti gali tik asmenys, turintys Galimybių pasą arba PGR neigiamo tyrimo išrašą, galiojantį 48 valandas.

 Ralys A3 2

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos