Spalio 13 d. Lenkijos mokslų akademijoje vyko tarptautinio projekto EUROJOS baigiamoji konferencija

Spalio 13 dieną Varšuvoje, Lenkijos mokslų akademijoje vyko tarptautinio projekto EUROJOS (Grant NPRH nr 0132/NPRH2/H12/81/2012 Metody analizy językowego obrazu świata w kontekście badań porównawczych) baigiamoji konferencija. Joje dalyvavo ir trys projekto dalyviai iš Lietuvos: prof. I. Smetonienė, doc. K. Rutkovska, dr. M. Smetona. Pernai, lankydamasis J. Jablonskio konferencijoje, projekto vadovas, Liublino etnolingvistikos mokyklos pradininkas, prof. J. Bartmińskis asmeniškai pakvietė Vilniaus universiteto mokslininkus prisidėti prie jau įsibėgėjusių darbų.

EUROJOS ištakos – 2001 metai, kai tarptautinėje konferencijoje sutarta tirti slavų ir jų kaimynų pasaulio vaizdą kalboje. Per kelis projekto etapus sukurta speciali konceptų nagrinėjimo metodika, apimanti žodynų, įvairių diskursų, jaunimo apklausų medžiagą  – pasiremiant kalbos faktais, rekonstruojamas žmonių pasaulėvaizdis. Konceptams nagrinėti pasitelkti kognityvistų metodai, bet išplečiama kalbos reikšmė visuomenės gyvenime – kalbos turinys sutapatinamas su visu esamu sąmonės turiniu, o patys konceptai vertinami kaip žmogaus patyrimo ir visos psichomotorinės veiklos rezultatas. Nuo 2012 metų projekte dalyvavo 163 mokslininkai iš 16 šalių, surengtos 3 konferencijos, 3 seminarai-mokymai projekto dalyviams. Baigiamojoje konferencijoje pristatyti galutiniai rezultatai: 5 aksiologinio žodyno („Leksykon aksjologiczny Słowian i ich sąsiadów “ ) tomai („DOM w językach i kulturach“; „EUROPA oczyma Słowian i ich sąsiadów“; „PRACA w językach słowiańskich“; „WOLNOŚĆ w językach słowiańskich i europejskich“; „HONOR w językach Słowian i ich sąsiadów“) taip pat straipsnių rinkinys „Ankieta jako narzędzie w badaniach aksjologicznych“, konceptų analizė pasirodys ir atskira knyga anglų kalba.  Žodyno recenzentė prof. S. Tolstaja – žymiausia Maskvos etnolingvistinės mokyklos atstovė – pabrėžė, kad atliktus tyrimus „galima sulyginti su leksinės semantikos  tipologijos darbais, tik jie turi etnolingvistinį charakterį“. Lietuviai šiems leidiniams pateikė NAMO (K. Rutkovska), EUROPOS (M. Smetona) ir GARBĖS (I. Smetonienė) analizes, kurios buvo ypač gerai įvertintos vyriausiojo žodyno redaktoriaus prof. J. Bartmińskio ir atskirų tomų redaktorių (prof. W. Chlebdos ir prof. P. Sotirovo).

Konferencija EUROJOS 2015

(Iš kairės) doc. dr. K. Rutkovska,  prof. dr. I. Smetonienė, dr. M. Smetona, prof. habil. dr. J. Bartmińskis