Renginiai

Kviečiame į ARKSI seminarą, kuris vyks spalio 30 d. 16.30, K. Donelaičio aud. – Enrico Botta (Akvilos universitetas, Italija) „The Jerusalem Delivered and The Columbiad: the “renaissance” of Italian epic in the New World“

The talk considers how the influence of The Jerusalem Delivered on the American epic literature of the late eighteenth century can be interpreted as a “renaissance” of Italian culture in the New World. The speech focuses on the relationship between The Columbiad—the main American heroic poem written by Joel Barlow in 1807—and his epigraph in Italian, taken from stanza 32 of the XV book of The Jerusalem Delivered: in the process, Tasso’s poem supplies Barlow’s work with literary auctoritas, while the latter provides the former with a more wide-ranging historical veritas. This intertextual linking should highlight how the political and spiritual ethnocentrism engrained in the Italian epic poem has inspired and legitimized the narration of the imperialistic and religious aspirations of the United States. Such a comparative reading should not only “normalize” the idea of ​​an exceptional American imperialism, by framing it within a wider history of empires, but also provide a new interpretation of Tasso’s text in view of the re-elaboration of its main thematic and ideological pivots by the emerging literature of the United States.

Enrico Botta has a Ph.D. in “Literary Genres” from the University of L'Aquila (Italy) and his research interests focus on the American literature of the eighteenth and nineteenth centuries. Botta was “Affiliate Researcher” at the Georgetown University (Washington, D.C.) in 2015 and “Research Fellow” at Leslie Center for the Humanities at Dartmouth College (Hanover, USA) in 2009; he also received a Research Grant at the John F. Kennedy Institute of the Freie Universität (Berlin) in 2013. He has delivered papers in national and international conferences, and has published essays on US literature, cinema and music. Botta has just published his book Fate in His Eye and Empire on His Arm. The Birth and Development of Epic Literaturein the US.

ARKSI kviečia į susitikimą su LINO biuro Briuselyje vadove dr. Brigita Serafinavičiūte ir VU Mokslo projektų skyriaus atstovais. Susitikimas vyks spalio 29 d. 15.00 val. K. Donelaičio auditorijoje.

Dr. Brigita Serafinavičiūtė pristatys Lietuvos mokslo ir inovacijų ryšių biurą LINO, kurio tikslas – padėti Lietuvos tyrėjams vystyti tarptautinį bendradarbiavimą ir dalyvauti Europos Sąjungos mokslo finansavimo programose. Donata Pečiukėnienė (VU Mokslo ir inovacijų departamentas) papasakos apie pagrindinius mokslinių projektų rengimo principus ir primins, kokios pagalbos VU mokslininkai gali tikėtis iš Mokslo projektų skyriaus, rengdami paraiškas. Planuojama renginio trukmė – 1,5 valandos.

Kviečiame į profesoriaus emerito Jon Cook'o (East Anglia universitetas) paskaitą apie šiuolaikinę britų literatūrą. Paskaita vyks lapkričio 9 d. 15 val. Krėvės aud.

Pagrindinės Jon Cook tyrimų temos – romantinė ir postromantinė literatūra bei kultūra. Profesorius yra išleidęs ne vieną pripažintą monografiją („Romanticism and Ideology“, Routledge; „William Hazlitt: Selected Writings“, Oxford University Press).

Paskaita atvira visiems. Maloniai laukiame.

Kviečiame į semiotikos prof. Frederiko Stjernfelto (Aalborgo universitetas, Danija) paskaitą „Multimodal Propositions – Peirce's theory of Dicisigns“ spalio 26 d. (penktadienį) 15 val. J. Balkevičiaus aud. Paskaita ir diskusija vyks anglų kalba.

„Multimodal Propositions – Peirce's theory of Dicisigns“

Peirce's theory of propositions covers a much wider range than the ordinary focus upon assertions linguistically expressed. Defining propositions semiotically as signs which, at the same time, denotes and describes their object, he covers multimodal propositions involving pictures, diagrams, gestures etc. in addition to language. (Moderator: Prof. Henrik B. Andersen).

Daugiau informacijos apie profesoriaus vizitą Vilniuje rasi čia >