Darbo objektas – lietuvių kalbos eufemizmai susiję su gyvūnais ir su žmogumi. Eufemizmų tyrimų Lietuvoje nėra daug, tačiau esama atskirų straipsnių apie šiuolaikinius eufemizmus arba tam tikras eufemizmų grupes. Darbų, išsamiau nagrinėjančių tradicinius gyvūnų ir su žmogumi bei jo aplinka susijusius eufemizmus ir lyginančių juos su kitų kalbų eufemizmais, labai nedaug, todėl tai aktualus tyrimas, leidžiantis apžvelgti vieną iš nepastoviausių leksikos klodų, atveriantis kelią lietuvių kalbos eufemizmų raidos tendencijų tyrimams. Aptariant eufemizmus remiamasi tautosakos ir mitologijos medžiaga, kuri leidžia paaiškinti eufemizmų atsiradimą ir motyvaciją. Iš lietuvių kalbos empirinės medžiagos sudaryta 2000 žodžių duomenų bazė, o tyrimui atrinkti 994 eufemizmai. Į disertaciją nepakliuvo tarminiai žodžiai, žargonžodžiai, pejoratyvai, disfemizmai ir žodžiai, kurie bendrinėje kalboje atlieka eufemizmo funkciją, bet funkcionuoja kaip normalus žodis. Darbą sudaro teorinė ir tiriamoji dalys. Pastaroji skirstoma smulkiau pagal konkrečius eufemizuojamų objektų pavadinimus.

Daugiau informacijos