Sąvoka kompiuterių virusas gyvuoja nuo 1984 m., tačiau net ir praėjus trims dešimtmečiams lietuvių kalboje ji vis dar nėra pakankamai diferencijuota, tebėra painiojama su kitomis kompiuterių saugumui priskiriamomis sąvokomis, dažniausiai kirminu ir Trojos arkliu. Iki šiol nebuvo atlikta išsamių lingvistinių nagrinėjamos sąvokos ir jos žymiklio tyrimų lietuvių kalba. Šios disertacijos tikslas – aprašyti sąvokos kompiuterių virusas semantinį lauką, kurio pagrindas yra termino kompiuterių virusas mikrosistema. Tirta 919 Symantec kompiuterių grėsmių banke Threat Explorer paskelbtų kompiuterių grėsmių aprašų su žyma Virus, Threat Explorer partnerių terminografiniai ištekliai ir Lietuvoje nuo 1984 m. iki 2006 m. išleisti kompiuterijos terminų žodynai bei tuo pačiu laikotarpiu paskelbti analitiniai straipsniai apie kompiuterijos leksiką Lietuvos mokslo leidiniuose. Sąvokos raidai įvertinti įtraukta papildomų terminografinių išteklių lietuvių ir prancūzų kalbomis. Visi surinkti terminologiniai duomenys apie nagrinėjamos sąvokos semantinį lauką, kurį šiame darbe sudaro 177 sąvokos, tirti taikant šiuos metodus: lyginamąjį, aprašomąjį, komponentinės analizės ir aukštynkryptės analizės metodais. Tyrimo metu paaiškėjo, kad disertacijoje nagrinėjamos sąvokos semantinį lauką dėl jį sudarančių sąvokų tarpusavio hierarchinių santykių galima gana tiksliai apibrėžti. Toks semantinių laukų teorijos taikymas terminologiniams duomenims, iš kurių svarbiausiu laikoma intensinė termino apibrėžtis, tirti terminologijoje gali būti naudingas analizės metodas.

Daugiau informacijos