Balandžio 22 d., penktadienį, 13.00 val. 118 aud. kviečiame bendruomenę į doc. dr. Mindaugo Kvietkausko atvirą paskaitą „Litvakų ir lietuvių ekspresionizmo versijos: Moišė Kulbakas ir Jurgis Savickis“.

Anotacija. Prieš šimtmetį 1922 m. Berlyne buvo išleistas debiutinis Jurgio Savickio novelių rinkinys „Šventadienio sonetai“. Tais pačiais metais Berlyno leidyklai „Vostok“ savo pirmąjį romaną „Mesijas, Efraimo sūnus“ įteikė litvakų rašytojas Moišė Kulbakas (romanas išleistas 1924 m., pernai pasirodė lietuviškas jo vertimas). Abiejų autorių proza – tiek lietuvių, tiek jidiš literatūrose – laikoma ryškiu modernizacijos lūžiu ir siejama su ekspresionizmo, kurio centras anuomet buvo Berlynas, tendencijomis. Kita vertus, abiejų rašytojų kūryboje ekspresionizmo recepcija buvo savita, jungėsi su kitais modernizmo reiškiniais (pavyzdžiui, su jugendo stiliumi), su specifiniais, litvakiškais ar lietuviškais, kultūriniais kodais. M. Kulbako ir J. Savickio prozai būdinga savųjų bendruomenių ir religinių tradicijų kritika, kultūrinio hibridiškumo problematika, sąlygiškumas ir daugiaprasmė ironija. Paskaitoje bus svarstoma, kokius aspektus literatūros ir kultūros istorijai gali atverti lyginamieji daugiakalbio Lietuvos modernizmo ir jo europietiškųjų kontekstų tyrimai.