Naujausia Tinklalaidės Kalba kalba laida skirta realijoms ir dabarties įvykiams. Apie kultūros ir politikos santykį, Ukrainos karių linksmumo akimirkas, Gogolį, Tolstojų, Tuminą, ukrainiečių istoriją, šiandienos nuotaikas ir naujai kuriamą ukrainiečių herojinį epą – kartu su literatūrologe, buvusia LR kultūros atašė Rusijos Federacijoje Inga Vidugiryte-Pakeriene.

Bene ryškiausias pokalbio momentas – nuskambėję Ingos žodžiai, kad Gyvačių salos gynėjų atsakas yra šiuolaikinės Iliados eilutė – ten dabar kaunasi mūsų hektorai ir mūsų achilai:

„Ypač pirmosiomis karo dienomis visuomenėje buvo galima justi didžiulį emocinį krūvį. Šiandien dar jį galime jausti, bet mes greičiau prie jo priprantame, nei kad jis sumažėja. Žinoma, kad jis yra išliejamas ir kalbiškai. Žymiausias to pavyzdys turbūt – rusiško keiksmo virsmas kone pilietine pozicija. Garsusis Gyvačių salos gynėjų atsakas dabar puikuojasi socialiniuose tinkluose, ant marškinėlių, atributikos. Kaip kone per keletą valandų pasiuntimas, kuris buvo, na, tikrai, įžeidus keiksmas, pasiuntimas velniop, blogiau negu velniop, tapo pilietine išraiška arba solidarumo pozicija?

Todėl, kad tai yra, kaip aš jau nekartą sakiau, herojinio epo eilutė. „Rusų karinis laive, eik tu...“, – tai yra šiuolaikinės Iliados eilutė. Herojai tokie, tai mūsų hektorai, tai mūsų achilai. Ir čia jau toks dalykas kaip moralumas buitiniu lygmeniu netaikoma, o tokiu būdu įformintas heroizmas vis tiek išlieka heroizmu, tad mes jį priimame visa pilna forma, kaip jis buvo išreikštas. Ir ne aš viena jaučiu pagal komentarus feisbuke, kad mes patiriam katarsį šitai pasakydami rusiškai. <...> Žinoma, kad mes patirdami šitą katarsį įveikiame savo baimes. kokia katarsio paskirtis – baimės, siaubo įveikimas ir galėjimas toliau gyventi, išgyventi.“

Kviečiame klausytis laidų visose jums prieinamose platformose:

vidugiryte yt